Texas Instruments TPS726126DCQG4
TPS726126DCQG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS726126DCQG4
Brief Description
IC REG LDO 1.26V 1A SOT223-6
Datasheet Download
TPS726126DCQG4.pdf
Availability of TPS726126DCQG4
QUANTITY
TPS726126DCQG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS726126DCQG4
Internal Part NumberEIS-TPS726126DCQG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.26V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-223-6
Supplier Device PackageSOT-223-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS726126DCQG4
Related LinksTPS7261, TPS726126DCQG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS726126DCQG4 Details Description
Related parts for TPS726126DCQG4
RES SMD 158 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LSR DVR LAN 1.25GBPS 28-TQFN datasheet.pdf
CONN HDR T-H VERT 3POS RED 5MM datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf