Texas Instruments TPS728185315DRVR
TPS728185315DRVR picture photo
Mfg. Part Number
TPS728185315DRVR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.85V/3.15V 0.2A 6SON
Datasheet Download
TPS728185315DRVR.pdf
Availability of TPS728185315DRVR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPS728185315DRVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS728185315DRVR
Internal Part NumberEIS-TPS728185315DRVR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Material Set Update 19/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.85V, 3.15V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-, 0.23V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-SON (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS728185315DRVR
Related LinksTPS72818, TPS728185315DRVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS728185315DRVR Details Description
Related parts for TPS728185315DRVR
IC DAC 12BIT PARALLEL 24-CDIP datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 62POS R/A .110 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 484MA 320 MOHM datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
GUIDE RAIL GREY FOR PCB 160MM datasheet.pdf