Texas Instruments TPS728185315EVM267
TPS728185315EVM267 picture photo
Mfg. Part Number
TPS728185315EVM267
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
TPS728185315EVM267
Datasheet Download
TPS728185315EVM267.pdf
Availability of TPS728185315EVM267
QUANTITY
TPS728185315EVM267 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS728185315EVM267
Internal Part NumberEIS-TPS728185315EVM267
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTPS728185315EVM267 Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output1.85V or 3.15V
Current - Output200mA
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTPS728185315
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS728185315EVM267
Related LinksTPS728185, TPS728185315EVM267 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS728185315EVM267 Details Description
Related parts for TPS728185315EVM267
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 920MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS MALE, RA M12 15M datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf