Texas Instruments TPS73233DCQR
TPS73233DCQR picture photo
Mfg. Part Number
TPS73233DCQR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT223-6
Datasheet Download
TPS73233DCQR.pdf
Availability of TPS73233DCQR
QUANTITY
TPS73233DCQR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS73233DCQR
Internal Part NumberEIS-TPS73233DCQR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.04V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-223-6
Supplier Device PackageSOT-223-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS73233DCQR
Related LinksTPS732, TPS73233DCQR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS73233DCQR Details Description
Related parts for TPS73233DCQR
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM RND 6.8MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 200A 3TOWER datasheet.pdf