Texas Instruments TPS793285DBVTG4
TPS793285DBVTG4 picture photo
Mfg. Part Number
TPS793285DBVTG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5
Datasheet Download
TPS793285DBVTG4.pdf
Availability of TPS793285DBVTG4
QUANTITY
TPS793285DBVTG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS793285DBVTG4
Internal Part NumberEIS-TPS793285DBVTG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)285mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS793285DBVTG4
Related LinksTPS7932, TPS793285DBVTG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS793285DBVTG4 Details Description
Related parts for TPS793285DBVTG4
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COAX CONN STR SET CABLE 734D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
DSUB DM PWR 8W8 PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf