Texas Instruments TPS79501DRBEVM
TPS79501DRBEVM picture photo
Mfg. Part Number
TPS79501DRBEVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
EVAL MODULE FOR TPS79501
Datasheet Download
TPS79501DRBEVM.pdf
Availability of TPS79501DRBEVM
QUANTITY
TPS79501DRBEVM Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS79501DRBEVM
Internal Part NumberEIS-TPS79501DRBEVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTPS79501DRBEVM Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Input2.7 V ~ 5.5 V
Regulator TypePositive Adjustable
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartTPS79501
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS79501DRBEVM
Related LinksTPS7950, TPS79501DRBEVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS79501DRBEVM Details Description
Related parts for TPS79501DRBEVM
FIXED IND 330NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5.1V 8A SYNC 10UQFN datasheet.pdf