Texas Instruments TPS799195YZUT
TPS799195YZUT picture photo
Mfg. Part Number
TPS799195YZUT
Brief Description
IC REG LDO 1.95V 0.2A 5DSBGA
Datasheet Download
TPS799195YZUT.pdf
Availability of TPS799195YZUT
QUANTITY
TPS799195YZUT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS799195YZUT
Internal Part NumberEIS-TPS799195YZUT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.95V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA (1x1.37)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS799195YZUT
Related LinksTPS799, TPS799195YZUT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS799195YZUT Details Description
Related parts for TPS799195YZUT
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SNT5-4 W/ BRASS CONTACTS datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
DISPLAY NUM 8MM SGL ORANGE CA datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RECPT 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf