Texas Instruments TPS799285DDCT
TPS799285DDCT picture photo
Mfg. Part Number
TPS799285DDCT
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.2A 5SOT
Datasheet Download
TPS799285DDCT.pdf
Availability of TPS799285DDCT
QUANTITY
TPS799285DDCT Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS799285DDCT
Internal Part NumberEIS-TPS799285DDCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly/Test Site 14/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-SOT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS799285DDCT
Related LinksTPS799, TPS799285DDCT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS799285DDCT Details Description
Related parts for TPS799285DDCT
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
KEY REPLACEMENT 0029 CODE datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.6A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3.5W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf