AVX Corporation TPSA106K010R1800
TPSA106K010R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA106K010R1800
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA106K010R1800.pdf
Availability of TPSA106K010R1800
QUANTITY
TPSA106K010R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA106K010R1800
Internal Part NumberEIS-TPSA106K010R1800
Featured ProductTPS Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA106K010R1800
Related LinksTPSA106K, TPSA106K010R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA106K010R1800 Details Description
Related parts for TPSA106K010R1800
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
RESISTOR KIT 10-91 1/16W 340PCS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IDC 18AWG .156 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 17 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf