AVX Corporation TPSA225K010R1800
TPSA225K010R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA225K010R1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA225K010R1800.pdf
Availability of TPSA225K010R1800
QUANTITY
TPSA225K010R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA225K010R1800
Internal Part NumberEIS-TPSA225K010R1800
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA225K010R1800
Related LinksTPSA225K, TPSA225K010R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA225K010R1800 Details Description
Related parts for TPSA225K010R1800
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 390K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf