AVX Corporation TPSA225M010R1800
TPSA225M010R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA225M010R1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TPSA225M010R1800.pdf
Availability of TPSA225M010R1800
QUANTITY
TPSA225M010R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA225M010R1800
Internal Part NumberEIS-TPSA225M010R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA225M010R1800
Related LinksTPSA225M, TPSA225M010R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA225M010R1800 Details Description
Related parts for TPSA225M010R1800
LED 2X2 3MM HI DENSITY GRN PCMNT datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 3A SOT89 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD COMP 0.1A 250V datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A 8-SOP datasheet.pdf