AVX Corporation TPSA225M016R1800
TPSA225M016R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA225M016R1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TPSA225M016R1800.pdf
Availability of TPSA225M016R1800
QUANTITY
TPSA225M016R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA225M016R1800
Internal Part NumberEIS-TPSA225M016R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA225M016R1800
Related LinksTPSA225M, TPSA225M016R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA225M016R1800 Details Description
Related parts for TPSA225M016R1800
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 3CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 8-SON datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 17.71" X 13.78" datasheet.pdf
MICRO BRACKET 90DEG MDM-51 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SGL ESD 16SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA CST2 datasheet.pdf