NKK Switches UB226SKW035CF-3JB
UB226SKW035CF-3JB picture photo
Mfg. Part Number
UB226SKW035CF-3JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB226SKW035CF-3JB.pdf
Availability of UB226SKW035CF-3JB
QUANTITY
UB226SKW035CF-3JB Order Process
Ship out your order
Specifications of UB226SKW035CF-3JB
Internal Part NumberEIS-UB226SKW035CF-3JB
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1, 3.5 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB226SKW035CF-3JB
Related LinksUB226SKW, UB226SKW035CF-3JB Datasheet, NKK Switches Distributor
UB226SKW035CF-3JB Details Description
Related parts for UB226SKW035CF-3JB
IDC CABLE - MKS20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK08A/AE08/AFK08A datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 1.3A 1.6 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
LCD SOLUTION KIT FOR RX63N datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf