Hirose Electric Co Ltd HIF6-26PA-1.27DSA(71)
HIF6-26PA-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
HIF6-26PA-1.27DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 26POS 1.27MM
Datasheet Download
HIF6-26PA-1.27DSA(71).pdf
Availability of HIF6-26PA-1.27DSA(71)
QUANTITY
HIF6-26PA-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF6-26PA-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-HIF6-26PA-1.27DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF6
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF6-26PA-1.27DSA(71)
Related LinksHIF6-26PA-, HIF6-26PA-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF6-26PA-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for HIF6-26PA-1.27DSA(71)
LED AMBER T-3/4 RT ANG 5V PCB datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/16/90F 1.5SB OG datasheet.pdf
CONN HDR 60 PIN DUAL ROW datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V THRU HOLE datasheet.pdf