AVX Corporation TPSA684K035R6000
TPSA684K035R6000 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA684K035R6000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA684K035R6000.pdf
Availability of TPSA684K035R6000
QUANTITY
TPSA684K035R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA684K035R6000
Internal Part NumberEIS-TPSA684K035R6000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA684K035R6000
Related LinksTPSA684K, TPSA684K035R6000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA684K035R6000 Details Description
Related parts for TPSA684K035R6000
CONNECTOR HEADER 64POS R/A datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 1A 90DEG datasheet.pdf
OSC XO 65.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 1.25MM TIN datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
BT LE PLATFORM MOD JST U.FL datasheet.pdf
LED CREE BRD XML RGBW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf