AVX Corporation TPSA685K016R1500
TPSA685K016R1500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSA685K016R1500
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TPSA685K016R1500.pdf
Availability of TPSA685K016R1500
QUANTITY
TPSA685K016R1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSA685K016R1500
Internal Part NumberEIS-TPSA685K016R1500
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSA685K016R1500
Related LinksTPSA685K, TPSA685K016R1500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSA685K016R1500 Details Description
Related parts for TPSA685K016R1500
CONN WIRE ENTRY SEAL KIT SZ17-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CORD 4 POS MALE 5M 22 AWG datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CABLE 18COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ18 PG16 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf