AVX Corporation TPSB105M035R2000
TPSB105M035R2000 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB105M035R2000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB105M035R2000.pdf
Availability of TPSB105M035R2000
QUANTITY
TPSB105M035R2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB105M035R2000
Internal Part NumberEIS-TPSB105M035R2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB105M035R2000
Related LinksTPSB105M, TPSB105M035R2000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB105M035R2000 Details Description
Related parts for TPSB105M035R2000
IDC CABLE-AKN60A/ AE60G / AKN60A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 16POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.475 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 20QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS MATE-N-LOK AU datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 3A EDISON BAS datasheet.pdf