AVX Corporation TPSB106K025R1800
TPSB106K025R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB106K025R1800
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB106K025R1800.pdf
Availability of TPSB106K025R1800
QUANTITY
TPSB106K025R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB106K025R1800
Internal Part NumberEIS-TPSB106K025R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB106K025R1800
Related LinksTPSB106K, TPSB106K025R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB106K025R1800 Details Description
Related parts for TPSB106K025R1800
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 60V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT CHOPPER SOT23W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 16-SOIC datasheet.pdf
TERMINAL UNIT FOR TEMP CONTROLLR datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 19POS datasheet.pdf