AVX Corporation TPSB106M025R1800
TPSB106M025R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB106M025R1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB106M025R1800.pdf
Availability of TPSB106M025R1800
QUANTITY
TPSB106M025R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB106M025R1800
Internal Part NumberEIS-TPSB106M025R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB106M025R1800
Related LinksTPSB106M, TPSB106M025R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB106M025R1800 Details Description
Related parts for TPSB106M025R1800
IC REG LDO 1.9V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
SAFE-RUN datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 15AU datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
1500UF 63V 22X40MM 105C 10000H datasheet.pdf