AVX Corporation TPSB106M025R1800
TPSB106M025R1800 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB106M025R1800
Brief Description
CAP TANT 10UF 25V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB106M025R1800.pdf
Availability of TPSB106M025R1800
QUANTITY
TPSB106M025R1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB106M025R1800
Internal Part NumberEIS-TPSB106M025R1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB106M025R1800
Related LinksTPSB106M, TPSB106M025R1800 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB106M025R1800 Details Description
Related parts for TPSB106M025R1800
IC LINE DRIVER ADSL/VDSL 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 680MA 83 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 36MA 19 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf