AVX Corporation TPSB107M010R0400
TPSB107M010R0400 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB107M010R0400
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB107M010R0400.pdf
Availability of TPSB107M010R0400
QUANTITY
TPSB107M010R0400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB107M010R0400
Internal Part NumberEIS-TPSB107M010R0400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB107M010R0400
Related LinksTPSB107M, TPSB107M010R0400 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB107M010R0400 Details Description
Related parts for TPSB107M010R0400
LED 5MM RT ANG SUP CLR RED PCMNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
BOOTSEAL 12MM BLACK HEX datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.866 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 14POS datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf