AVX Corporation TPSB226K010R0700
TPSB226K010R0700 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB226K010R0700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB226K010R0700.pdf
Availability of TPSB226K010R0700
QUANTITY
TPSB226K010R0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB226K010R0700
Internal Part NumberEIS-TPSB226K010R0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB226K010R0700
Related LinksTPSB226K, TPSB226K010R0700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB226K010R0700 Details Description
Related parts for TPSB226K010R0700
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
H ACT R48.2- 83161 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
UNIVERSAL SAFETY MAT DEMO KIT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf