AVX Corporation TPSB226M020R0400
TPSB226M020R0400 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB226M020R0400
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% 1210
Datasheet Download
TPSB226M020R0400.pdf
Availability of TPSB226M020R0400
QUANTITY
TPSB226M020R0400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB226M020R0400
Internal Part NumberEIS-TPSB226M020R0400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB226M020R0400
Related LinksTPSB226M, TPSB226M020R0400 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB226M020R0400 Details Description
Related parts for TPSB226M020R0400
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 5.08MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HMZD 4PR RA HDR 80P ASSY LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
BOARD EVAL SUPIRBUCK IR3475 datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28PSDIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 490MA 876 MOHM datasheet.pdf