AVX Corporation TPSC106K020R0500
TPSC106K020R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC106K020R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312
Datasheet Download
TPSC106K020R0500.pdf
Availability of TPSC106K020R0500
QUANTITY
TPSC106K020R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC106K020R0500
Internal Part NumberEIS-TPSC106K020R0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC106K020R0500
Related LinksTPSC106K, TPSC106K020R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC106K020R0500 Details Description
Related parts for TPSC106K020R0500
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 5V OUT 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT523 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 14POS AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD RT ANG WW datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf