ITT Cannon, LLC DCMA-37S-A197-F0
DCMA-37S-A197-F0 picture photo
Mfg. Part Number
DCMA-37S-A197-F0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DSUB RCPT 37POS HSG
Datasheet Download
DCMA-37S-A197-F0.pdf
Availability of DCMA-37S-A197-F0
QUANTITY
DCMA-37S-A197-F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMA-37S-A197-F0
Internal Part NumberEIS-DCMA-37S-A197-F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMA-37S-A197-F0
Related LinksDCMA-37S, DCMA-37S-A197-F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMA-37S-A197-F0 Details Description
Related parts for DCMA-37S-A197-F0
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11PS 3.5MM R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LOOP BRIDGE datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLNE 200POS GOLD datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 66-76MHZ KR datasheet.pdf
CONN PLUG IN BUSH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf