AVX Corporation TPSC107K010R0200
TPSC107K010R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC107K010R0200
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TPSC107K010R0200.pdf
Availability of TPSC107K010R0200
QUANTITY
TPSC107K010R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC107K010R0200
Internal Part NumberEIS-TPSC107K010R0200
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC107K010R0200
Related LinksTPSC107K, TPSC107K010R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC107K010R0200 Details Description
Related parts for TPSC107K010R0200
CAP FILM 0.012UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC SPDT 50MHZ-3GHZ 6-MINIMOLD datasheet.pdf
100' 14/3 SJEOOW-A BLUE datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 311K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD ADAPTER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf