AVX Corporation TPSC157K006R0050
TPSC157K006R0050 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC157K006R0050
Brief Description
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
TPSC157K006R0050.pdf
Availability of TPSC157K006R0050
QUANTITY
TPSC157K006R0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC157K006R0050
Internal Part NumberEIS-TPSC157K006R0050
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC157K006R0050
Related LinksTPSC157K, TPSC157K006R0050 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC157K006R0050 Details Description
Related parts for TPSC157K006R0050
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 80VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf