Vicor Corporation V28C3V3M50BS
V28C3V3M50BS picture photo
Mfg. Part Number
V28C3V3M50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V28C3V3M50BS.pdf
Availability of V28C3V3M50BS
QUANTITY
V28C3V3M50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28C3V3M50BS
Internal Part NumberEIS-V28C3V3M50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency71.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28C3V3M50BS
Related LinksV28C3V, V28C3V3M50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28C3V3M50BS Details Description
Related parts for V28C3V3M50BS
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 42POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 26-30AWG MICRO-D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 16-90PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf