AVX Corporation TPSC227K006R0125
TPSC227K006R0125 picture photo
Mfg. Part Number
TPSC227K006R0125
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
TPSC227K006R0125.pdf
Availability of TPSC227K006R0125
QUANTITY
TPSC227K006R0125 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSC227K006R0125
Internal Part NumberEIS-TPSC227K006R0125
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSC227K006R0125
Related LinksTPSC227K, TPSC227K006R0125 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSC227K006R0125 Details Description
Related parts for TPSC227K006R0125
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 240V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X10 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf