AVX Corporation TPSD107M010H0100
TPSD107M010H0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD107M010H0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD107M010H0100.pdf
Availability of TPSD107M010H0100
QUANTITY
TPSD107M010H0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD107M010H0100
Internal Part NumberEIS-TPSD107M010H0100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD107M010H0100
Related LinksTPSD107M, TPSD107M010H0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD107M010H0100 Details Description
Related parts for TPSD107M010H0100
FILTER LINE 2MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf