AVX Corporation TPSD156K035S0300
TPSD156K035S0300 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD156K035S0300
Brief Description
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD156K035S0300.pdf
Availability of TPSD156K035S0300
QUANTITY
TPSD156K035S0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD156K035S0300
Internal Part NumberEIS-TPSD156K035S0300
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD156K035S0300
Related LinksTPSD156K, TPSD156K035S0300 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD156K035S0300 Details Description
Related parts for TPSD156K035S0300
IC REG LDO 3V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 37POS CRIMP datasheet.pdf
THERM NTC 470KOHM 10% 1206 SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16QFN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN RECP datasheet.pdf
AB 9C 6#16, 3#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 25 V datasheet.pdf