AVX Corporation TPSD336K035R0200
TPSD336K035R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD336K035R0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD336K035R0200.pdf
Availability of TPSD336K035R0200
QUANTITY
TPSD336K035R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD336K035R0200
Internal Part NumberEIS-TPSD336K035R0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD336K035R0200
Related LinksTPSD336K, TPSD336K035R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD336K035R0200 Details Description
Related parts for TPSD336K035R0200
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2450K 2SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf