AVX Corporation TPSD476K016R0100
TPSD476K016R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD476K016R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD476K016R0100.pdf
Availability of TPSD476K016R0100
QUANTITY
TPSD476K016R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD476K016R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD476K016R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD476K016R0100
Related LinksTPSD476K, TPSD476K016R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD476K016R0100 Details Description
Related parts for TPSD476K016R0100
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED SS ORANGE DIFF 1.9MM AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
SWTCH TOP PLNGR SNAP SPDT datasheet.pdf
CONN TRB JACK STR CRIMP datasheet.pdf
CRIMP PROCESS MONITOR TK datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM R6 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 64POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SOCKET 5W5 F 30A datasheet.pdf