AVX Corporation TPSD476M020R0100
TPSD476M020R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD476M020R0100
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
TPSD476M020R0100.pdf
Availability of TPSD476M020R0100
QUANTITY
TPSD476M020R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD476M020R0100
Internal Part NumberEIS-TPSD476M020R0100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD476M020R0100
Related LinksTPSD476M, TPSD476M020R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD476M020R0100 Details Description
Related parts for TPSD476M020R0100
IND DELAY LINE 1.0NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 62POS R/A datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 24"X40' DK GRAY datasheet.pdf
CONN BACKSHELL FOR ECOMATE WHITE datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 105NS 56TSOP datasheet.pdf
BEAD FERRITE ARRAY 50 OHM 3216 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 SMD datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf