AVX Corporation TPSD685K050R0500
TPSD685K050R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD685K050R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD685K050R0500.pdf
Availability of TPSD685K050R0500
QUANTITY
TPSD685K050R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD685K050R0500
Internal Part NumberEIS-TPSD685K050R0500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD685K050R0500
Related LinksTPSD685K, TPSD685K050R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD685K050R0500 Details Description
Related parts for TPSD685K050R0500
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf