AVX Corporation TPSE106K050R0250
TPSE106K050R0250 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE106K050R0250
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE106K050R0250.pdf
Availability of TPSE106K050R0250
QUANTITY
TPSE106K050R0250 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE106K050R0250
Internal Part NumberEIS-TPSE106K050R0250
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE106K050R0250
Related LinksTPSE106K, TPSE106K050R0250 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE106K050R0250 Details Description
Related parts for TPSE106K050R0250
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf