AVX Corporation TPSE107K020R0100
TPSE107K020R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE107K020R0100
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE107K020R0100.pdf
Availability of TPSE107K020R0100
QUANTITY
TPSE107K020R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE107K020R0100
Internal Part NumberEIS-TPSE107K020R0100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE107K020R0100
Related LinksTPSE107K, TPSE107K020R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE107K020R0100 Details Description
Related parts for TPSE107K020R0100
IC BUS SWITCH 24BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS 1MM SLD datasheet.pdf
GROOVE HEAD GREEN LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 3/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 2 POLE 6POS ADJ datasheet.pdf