AVX Corporation TPSE108K004R0060
TPSE108K004R0060 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE108K004R0060
Brief Description
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE108K004R0060.pdf
Availability of TPSE108K004R0060
QUANTITY
TPSE108K004R0060 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE108K004R0060
Internal Part NumberEIS-TPSE108K004R0060
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE108K004R0060
Related LinksTPSE108K, TPSE108K004R0060 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE108K004R0060 Details Description
Related parts for TPSE108K004R0060
IC POT TRIMMER NV 50K 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf