AVX Corporation TPSE108M006R0100
TPSE108M006R0100 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE108M006R0100
Brief Description
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
TPSE108M006R0100.pdf
Availability of TPSE108M006R0100
QUANTITY
TPSE108M006R0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE108M006R0100
Internal Part NumberEIS-TPSE108M006R0100
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE108M006R0100
Related LinksTPSE108M, TPSE108M006R0100 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE108M006R0100 Details Description
Related parts for TPSE108M006R0100
IC OPAMP GP 16MHZ TO99-8 datasheet.pdf
INVERTER 1000V 6MA SGL CCFL LAMP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
DIODE UHF VAR CAP 30V SOD323 datasheet.pdf
QL SERIES Controller datasheet.pdf
SCOPEMETER 2CH 100MHZ COLOR AMER datasheet.pdf
V.34 SERIAL DATA datasheet.pdf
CONN HDR 53POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf