AVX Corporation TPSE227K010R0050
TPSE227K010R0050 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE227K010R0050
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE227K010R0050.pdf
Availability of TPSE227K010R0050
QUANTITY
TPSE227K010R0050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE227K010R0050
Internal Part NumberEIS-TPSE227K010R0050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)