Vishay/Dale RNC55H4933BRB14
RNC55H4933BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4933BRB14
Brief Description
RES 493K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4933BRB14.pdf
Availability of RNC55H4933BRB14
QUANTITY
RNC55H4933BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4933BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4933BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4933BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4933BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4933BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4933BRB14
TERM BLOCK PCB 8POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DL R/A AU datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
05 FPC HSG ASSY 24CKT EMBSTP PKG datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 11A TP-FA datasheet.pdf