AVX Corporation TPSE477K006R0045
TPSE477K006R0045 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE477K006R0045
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
TPSE477K006R0045.pdf
Availability of TPSE477K006R0045
QUANTITY
TPSE477K006R0045 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE477K006R0045
Internal Part NumberEIS-TPSE477K006R0045
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE477K006R0045
Related LinksTPSE477K, TPSE477K006R0045 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE477K006R0045 Details Description
Related parts for TPSE477K006R0045
IC RING TONE GENERATOR 14-DIP datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT143-4 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 85KSPS SHTDN 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
THERM PAD POWER MOD 0.12MM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPST 6A QC datasheet.pdf
ANTENNA DISCADOO 3DBI NMO BLK datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.67A 44 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf