AVX Corporation TPSE686M020R0125
TPSE686M020R0125 picture photo
Mfg. Part Number
TPSE686M020R0125
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
TPSE686M020R0125.pdf
Availability of TPSE686M020R0125
QUANTITY
TPSE686M020R0125 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSE686M020R0125
Internal Part NumberEIS-TPSE686M020R0125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)125 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSE686M020R0125
Related LinksTPSE686M, TPSE686M020R0125 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSE686M020R0125 Details Description
Related parts for TPSE686M020R0125
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 14POS .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 4X354" S SFN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN HEADER 36PIN .4MM SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf