ASSMANN WSW Components A-TB500-HX23V
A-TB500-HX23V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HX23V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HX23V.pdf
Availability of A-TB500-HX23V
QUANTITY
A-TB500-HX23V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HX23V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HX23V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HX23V
Related LinksA-TB50, A-TB500-HX23V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HX23V Details Description
Related parts for A-TB500-HX23V
JUMPER-H1504TR/A2015R/H1504TR 5" datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC 2416 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
12V, SOT23F, NPN high gain power transistor IC datasheet.pdf