Littelfuse TPSMA6L40A
TPSMA6L40A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMA6L40A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Datasheet Download
TPSMA6L40A.pdf
Availability of TPSMA6L40A
QUANTITY
TPSMA6L40A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMA6L40A
Internal Part NumberEIS-TPSMA6L40A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductTPSMA6L Series TVS Diodes 600 W AECQ Qualified
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TPSMA6L
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageDO-221AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMA6L40A
Related LinksTPSMA, TPSMA6L40A Datasheet, Littelfuse Distributor
TPSMA6L40A Details Description
Related parts for TPSMA6L40A
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 1.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 NYLON 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 66MM datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 240V 0.316A SOT89-3 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf