Littelfuse TPSMA6L75A
TPSMA6L75A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMA6L75A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA
Datasheet Download
TPSMA6L75A.pdf
Availability of TPSMA6L75A
QUANTITY
TPSMA6L75A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMA6L75A
Internal Part NumberEIS-TPSMA6L75A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductTPSMA6L Series TVS Diodes 600 W AECQ Qualified
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TPSMA6L
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageDO-221AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMA6L75A
Related LinksTPSMA, TPSMA6L75A Datasheet, Littelfuse Distributor
TPSMA6L75A Details Description
Related parts for TPSMA6L75A
RELAY START/STOP 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN PLUG .173" MINI 3COND PHONE datasheet.pdf
LAMP FLYING 5MM 26AWG 12"LD RED datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH 4.5GHZ 24-LLP datasheet.pdf
IC ENCODER HI-RES 3CH 7500CPR datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 250MW SOD523 datasheet.pdf