Vishay Semiconductor/Diodes Division TPSMC36HE3/57T
TPSMC36HE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
TPSMC36HE3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 29.1VWM 52VC SMC
Datasheet Download
TPSMC36HE3/57T.pdf
Availability of TPSMC36HE3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPSMC36HE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMC36HE3/57T
Internal Part NumberEIS-TPSMC36HE3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-026-2012-Rev-0 28/Nov/2012
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)29.1V
Voltage - Breakdown (Min)32.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp52V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMC36HE3/57T
Related LinksTPSMC36, TPSMC36HE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TPSMC36HE3/57T Details Description
Related parts for TPSMC36HE3/57T
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS STR datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL DRK/LGT CONN MOD datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED 3535L 2700K 80CRI WARM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT datasheet.pdf