Vishay Semiconductor/Diodes Division TPSMP33HE3/84A
TPSMP33HE3/84A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMP33HE3/84A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26.8VWM DO220AA
Datasheet Download
TPSMP33HE3/84A.pdf
Availability of TPSMP33HE3/84A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPSMP33HE3/84A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMP33HE3/84A
Internal Part NumberEIS-TPSMP33HE3/84A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26.8V
Voltage - Breakdown (Min)29.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp47.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMP33HE3/84A
Related LinksTPSMP33, TPSMP33HE3/84A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TPSMP33HE3/84A Details Description
Related parts for TPSMP33HE3/84A
CONN HEADER 4POS VERT .163 TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC26S/AE26G/CKC26S datasheet.pdf
TRIAC 400V 12A TO220AB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LPR550AL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf