Vishay Semiconductor/Diodes Division TPSMP33HE3/84A
TPSMP33HE3/84A picture photo
Mfg. Part Number
TPSMP33HE3/84A
Brief Description
TVS DIODE 26.8VWM DO220AA
Datasheet Download
TPSMP33HE3/84A.pdf
Availability of TPSMP33HE3/84A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TPSMP33HE3/84A Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSMP33HE3/84A
Internal Part NumberEIS-TPSMP33HE3/84A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26.8V
Voltage - Breakdown (Min)29.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp47.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSMP33HE3/84A
Related LinksTPSMP33, TPSMP33HE3/84A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TPSMP33HE3/84A Details Description
Related parts for TPSMP33HE3/84A
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 8SMD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 4.0A 800V 2GBJ datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 10M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf