AVX Corporation TPSR106M006R3000
TPSR106M006R3000 picture photo
Mfg. Part Number
TPSR106M006R3000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
TPSR106M006R3000.pdf
Availability of TPSR106M006R3000
QUANTITY
TPSR106M006R3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSR106M006R3000
Internal Part NumberEIS-TPSR106M006R3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSR106M006R3000
Related LinksTPSR106M, TPSR106M006R3000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSR106M006R3000 Details Description
Related parts for TPSR106M006R3000
RES 3.74 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG 1.13 250MM datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 9-DSBGA (1.2x1.3) datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
USB A TO USB A 8.0M / 26.24 FT datasheet.pdf
762 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
IC RF RECEIVER 9WLP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf